Gelişmiş araştırmalar ve uzun incelemeler sonucu alışveriş bir bilimsel konu haline geldi.  Söz konusu tüketim olunca alışverişin miktarını ve kalitesini arttırmak için her gün yeni teknikler geliştiriliyor. Araştırmalar gösterdi ki insanlar en çok alışverişten memnun kaldıklarında ve deneyimi iyi olarak tanımlayabildiklerinde aynı mağazaya tekrar geliyorlar. Mağazada yaşadıkları deneyimi direk olarak etkileyecek faktörler arasında, düzen, rahat dolaşabilme, yeterli ışık, satış elemanlarının nezaketi, alınan üründen memnuniyet gibi birçok etken var.  Bunlarla birlikte promosyon, reklam, indirimde oldukça dikkat çekici oranda insanların ilgisini çekiyor.

Buraya kadar bahsettiklerim hepimizin günlük hayatımızdan bildiği şeyler ancak buardan sonrası biraz daha karmaşık, anlatmak için örnekler vermem gerekiyor. Diyelim ki günün birinde mağaza açmaya karar verdiniz, gerekli birikiminiz var, heyecanlısınız, bütün her şeyi ayarladınız, satılacak ürünler, ürünlerin yerleşimi, fiyatları, dükkanın ebatı da sizin için yeterli, her şey yolunda gözüküyor. Bundan sonrası reklam, promosyon, indirim ve şans.

Ve en önemli etkeni unuttunuz. Bu etken feng shui’nin temel prensibi ve insanları oraya getiren Qi enerjisidir. Bunu daha açık anlatmak gerekirse Qi ana caddelerdedir, avm’ lerde ana koridorlardadır ve koridorun sonundaki dükkana akar.

Tepe Natilius Avm’ye gidenleriniz varsa en üst katta Mothercare mağazası iyi bir enerji toplayıcıdır. Tam köşede konumlanmıştır ve her iki yönden enerjiyi alır, içerisi hep kalabalıktır, kasayı hiç boş görmem.  Tam karşısına ise kör köşe dediğim yerde bir mağaza var. Hiçbir taraftan enerji almaz. Açılan mağazalarda ünlü markalar, Chicco, Leonardini ne açılırsa açılsın kapanır. Burası yine mi kapanmış dediğimiz yerlerden biridir.

Eğer mağaza açmaya niyetiniz varsa feng shui’den faydalanmanızda yarar var. Doğru yeri seçmek en az yaptığınız iş kadar önemlidir. İçeriyi feng shui’ye göre düzenlemek  ise işlerinizi tavan yapacaktır. Donald Trump’un dediği gibi feng shuiye inanmanıza gerek yok, yapın çünkü size para getirecek…

 

 

 

SO © 2013 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.