Her insan ayrı bir hikayedir ve her hikâyenin ayrı renkleri vardır. İyi ki de öyle çünkü farklı tarzların içinden eşsiz güzellikte renkler ve desenler ortaya çıkar. Mekâna hayat veren en önemli eleman insanlar ve onların renkleri. Feng shui’ye göre renklerinizi belirledikten ve bagua’ya göre uyguladıktan sonra o rengin yüzlerce tonu arasından seçim yaparken ortamın aydınlatmasına dikkat edin. Kullanacağınız ışığa göre ton seçin çünkü severek seçtiğiniz bir kırmızı renk normal ampulde kırmızı turuncu arası bir renk verecek, floresan ışıkta mora yakın bir renk gibi gözükecektir. Duvarın ufak kısmında uygulama yaptırın çünkü boyalar sürüldüklerinde kapta durduklarından daha koyu renk veriyorlar. Kimsenin bilmediği çok hoş ara renkler olduğundan renk seçimini yaparken boya firmalarının küçük kataloglarına değil tüm renklerin bulunduğu büyük renk skalasına bakın. Kontrastları belirlemek için renk çemberinden faydalanın.

 

Doğru rengi seçmek gerçekten önemli çünkü farkı dalgalardaki renklere ve onların değer ve yoğunluklarına bilinçaltımız, birikimlerimiz ve kültürel değerlerimizle biyolojik ve duygusal olarak tepki veriyoruz. Zaman zamanda farklı psikolojik durumlarımızla içsel dengemizi sağlamak için belirli renklere ihtiyaç duyuyoruz. Hiç kırmızı bir güle bakarken hislerinizin nasıl değiştiğini fark ettiniz mi? Yeşilin ve mavinin olmadığı bir dünya düşünebilir misiniz? Mavi denizde yüzerken nasıl rahatlarsınız, yemyeşil çimlerde otururken nasıl dinginliği hissedersiniz? Neden bu hisleri hissediyoruz? Çünkü her renk size farklı bir dalga boyu yansıtıyor ve o dalga boyu hislerinizle yani titreşiminizle etkileşiyor.

 

Renkleri elementlerine göre beşe ayırabiliriz;

1. ATEŞ
2. TOPRAK
3. METAL
4. SU
5. AĞAÇ

 

1. ATEŞ RENKLERİ:

Kırmızı: Kırmızı tohumdur, tutkudur, aşktır, ateştir. Kanımız kırmızıdır, ben güçlüyüm ben kontrol edenim der. Kırmızı hayatın canlandırılması gereken kısmına yüksek enerji getirir, konuşmayla ilgilidir, iştah açar, güç ve kuvvetin rengidir. Oranı iyi hesaplanmalıdır, tamamen kırmızı bir oda klostrofobi ve fazla kalmış hissi verir. Yeşille dengelenmelidir.

Turuncu: Turuncu yeni fikirler, yeni doğum, yeni hayat, vitamin c ve tazeliktir. Duygusal merkezdir. Duyguları harekete geçirir. Odada oranı ve tonu iyi ayarlanmalıdır. Fazla turuncu saldırganlık veya tartışmaya sebep olabilir, dikkatli uygulanmalıdır.

Sarı: Sarı ateş, rahatlık ve özgüveni temsil eder. Sarı kıyafet bana bak, beni izle der. Güneş enerjisini temsil eder. Neşe, mutluluk, tolerans, kabullenme ve dürüstlüğün rengidir. Sarının koyu tonu toprak elementine gider.

Pembe: Pembe yumuşaklık, merhamet, nezaket ve kibarlık hisleri uyandırır. Saflık ve masumiyet de içerir. Diğerlerine davranışlarınızda acımasız mı oldunuz belki biraz pembe giymenin zamanıdır. Zor bir görüşmeye girecekseniz pembe giyerek toplantıyı yumuşatabilirsiniz. Yatarken giymek için harikadır. Yatak odasında tonu iyi ayarlanmalıdır.

Mor: Mor zenginlik ve asaletle ilgilidir, tamamlanmışlıktır. Tüm renklerin toplamından oluşur. Hafif ateştir. Tonu sıcaklığı soğukluğu ateşle su arasında gider, gelir.

 

2. TOPRAK RENKLERİ:

Kahverengi: Kahverengi topraktır, bizi ait olduğumuz köklerimizle dünyaya bağlar. Doğa kahverengiyle başlar. Sağlam ve yapılandırılmış, sabit ve topraklanmış olan renktir. Tonu açıksa sütlü kahveye gider, koyuysa suya doğru gider, hepsi topraktır.

 

3. METAL RENKLERİ:

Beyaz: Işık, saflık, temizlik ve yeni başlangıçları temsil eder. Beyaz renk değil renksizliktir. Evlerde tam bir beyaz yerine beyaza yakın çok açık renkleri seçin, bu hayat katar.

Altın: Zenginlik, statü ve başarıdır. Altın maskülen enerji enerjidir. Altın ben yaparım der. Altın pozitif enerjidir. Altın topraklanma hissi verir, iletişimi güçlendirir, zenginlikle ilintilidir.

Gümüş: Gümüş feminen enerjidir. Gümüş ben olurum der. Çok fazla sinirliyseniz ve fiziksel enerjiniz varsa gümüş sizi sakinleştirir. İçgüdüsel kanallarınızı açar. Negatif enerjiden korur. Altın ile ortaktır ve beraber çok güzel giderler.

Gri: Enerjimizi aşağı çeker, biraz zordur. Koyu tonları suya gider. Çok açık tonları metale gider. İyi bir tonda, dikkatli kullanılabilir.

 

4. SU RENKLERİ:

Siyah: Siyah yoğun su enerjisi içeren ağır bir renktir. Siyah der ki bu kadar yakın ama daha yakın değil. Aynı zamanda korunma ve saklanmanın rengidir, psikolojik olarak dış dünyanın stresinden korur. Eğer depresyondaysanız siyah daha da depresif hissettirir. İş için giyebilirsiniz. Siyah bilgi, ciddiyet ve adaletin rengidir.

 

5. AĞAÇ RENKLERİ:

Yeşil: Para, servet, büyüme, hayat ve oksijendir. Doğada her yerde yeşil vardır. Yeşil yeni başlangıçlar, büyüme ve bereketi temsil eder, yeşilliği hatırlatır, duyguları sakinleştirir ve dinlenmeye teşvik eder, umut ve canlılığın rengidir, kariyer verimliliği ve başarıyı tetikler. Koyu tonları suya gider. Açık tonları ağaçtır ama ağaç enerjisi getirmez.

Mavi: Gezegenimizin çoğu, gökyüzü, denizler, okyanuslar mavidir. Mavi iletişim ve ifadenin rengidir, rahatlama ve tatil hissi uyandırır. Suya yakın olan gayrimenkullerin değeri yükselir, tüm şehirler suya yakın inşa edilmiştir. Mavi rahatlatır, sakinleştirir, dinlendiricidir ve huzur verir, zamanı uzatır, tarihsel olarak asil bir renktir, anlayışı sembolize eder. Koyu tonları sudur.

 

Renkleri seçerken mekân enerjilerini ve sizin bireysel enerjinizle etkileşimini oda oda inceliyoruz. Danışmanlık için bana yazın.

 

 

SO © 2023 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.