Evinize aksesuarlarla hayat ve renk katın. Canlı rengarenk objeler size ve evinize enerji getirsin. Evinizin dekorasyonunu aksesuarlarla diğer evlerden farklılaştırın.  İnce zevkli bir masa üzerinde canlı renk cam bir vazo içinde capcanlı rengarenk kesme çiçekler, duvarda en sevdiğiniz yeri resmeden bir tablo ve yaratıcı nesnelerle tamamlanmış bir salon… sonrada gözünüzde çıplak bir salon canlandırın. Hangisinde yaşamaktan daha mutlu olurdunuz? Doğru aksesuarlarla tamamlanmış mekanlar sadece mobilya döşenmiş mekanlara göre çok daha hoş, canlı ve enerjik oluyorlar.  Peki göründüğünden çok daha önemli olan aksesuar seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Aksesuarların seçiminde tarz en önemli konulardan biri. Tarza uygun seçilmeleri kişilik çatışmasının önüne geçiyor. Minimalist bir eve vitray cam pencereler nasıl uymayacaksa country tarz bir eve de Afrika maskeleri uymayacaktır. Bu sadece bütünlüğe zarar verecek, sonradan eklenmiş  gibi duracaklardır. Bunun için evlerimize her bulduğumuz objeyi koymaktansa evimizi doğru tanıyarak güzelliğini doğru şekilde tamamlamalıyız.

Aslında mekanlarımıza yerleştirdiğimiz aksesuar ve sanat eserlerinin faydaları çok fazla. Sadece mekanlarımızı güzelleştirmiyor aynı zamanda mekan akışına yardımcı oluyorlar. Mekan akışı feng shui’de önemlidir. Biz mimarlar duvarlardaki eserleri kullanarak insanları belli bir yöne yönlendirme yapabiliyoruz yada istediğimiz noktaya dikkat çekebiliyoruz. Resmi seçerken o anda orada bulunan insanın bulunuş amacını ve psikolojisini düşünüyoruz. Mesela ben ne zaman bir Picasso tablosu görsem altüst oluyorum. Sanırım bana olumlu hisler vermiyor. Sizde eviniz için resim seçerken nasıl hissettiğinize odaklanın, eve gelen misafirlerin yada bütün dünyanın ne düşündüğüne takılmayın. Tablolar onları yaratan ressamların enerjierini taşırlar. Bu eserleri evimize yerleştirmekte o sanatçının enerjisini evimize getirir ve onlara her baktığımızda bize o duyguyu verir. Doğru enerjiyi hissettiğinizden emin olun.

Feng shui’de aksesuarları ve onların renklerini beş elementin içinde kuvvetlendirilmesi gereken elementi kuvvetlendirmek için kullanıyoruz. Mesela ateş elementinin kuvvetlendirilmesi gereken bir mekanda kırmızı bir vazo seçebiliriz. En uygunu bir skala belirlendikten sonra seçimi ev sahibinin kendisinin yapmasıdır. Seçerken iyi hissettiği bir obje büyük ihtimalle ona pozitif enerji vermeye devam edecektir. Aynı zamanda ev sahibinin kimliğini ve kişiliğini yansıtması gereklidir çünkü evi onun dış dünyaya açılan kapısıdır. Kısacası evi kendisini yansıtmalıdır tasarımcısını değil. Tabi feng shui’ye göre düzenlendikten sonra.

 

 

SO © 2013 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.