Adam: adam2

1700’lerin ortasında Robert Adam tarafından oluşturulmuş ve günümüze kadar gelmiş ve Georgean stilini oluşturmuştur. Eşsiz güzellikteki tavan süslemeleri kolon kaplamaları, şömine detayları, kapı ve pencere pervazlarıyla aristokrasinin, asaletin ve zenginliğin temsilcisi konumundadır.

 

 

Afrika:

Afrika tarzının en belirgin özellikleri olan koyu renk ahşaplar ile parlak ve güçlü Afrika güneşini yansıtan kırmızı, turuncu ve sarı renkleridir. Afrika deyince aklımıza gelen el yapımı ahşap hayvan figürleri, heykeller ve maskeler aksesuar olarak kullanılıyor.

 

 

Akdeniz: akdeniz2

Masmavi Akdenizin güzelliğini gölgelemeyecek şekilde sade, düz beyaz duvar ve nişlerle  yine turkuaz denizin mavisinden esinlenen aynı renk kapı ve pervazlar Akdeniz tarzında görülür.  Bodrum evlerinin tarzıdır.

 

 

Art deco: artdeko2

İki dünya savaşı arasında Avrupa’da ortaya çıkmış olan bu tarz modern, geometrik şekillerle çarpıcı  desenleri kombin ediyor. Maun kaplama mobilyalar, cam, paslanmaz çelik ve koyu renkler vazgeçilmez elemanları arasında.

 

 

Asya: asya

Feng shui’nin amaçladığı gibi Asya stili de mekanlara barış, denge ve huzur getirmeyi amaçlıyor. Sadelik, düzen ve yalın hatlar en belirgin özellikleri. El işi objeler, bambu, kırmızı, siyah lake, bitkiler, altın renkleri sık kullanılıyor.

 

 

Barok: barok1

15-17 yy’lar arası Avrupa’da çıkan, güç ve ihtişam sembolü bu tarz oldukça gösterişli kıvrımlı detaylardan oluşur. Altın varaklı mobilyalar, pervazlar ve kartonpiyerlere sıkça rastlanır.

 

 

Country: country

Kırsal yaşamın rahatlığını, sadeliğini ve dinginliğini taşıyan bu tarzda bütün vurgu doğal malzemelerde, el yapımı mobilyalarda ve masif ahşaplardadır. Temel felsefesi doğaya dönüştür.

 

Eklektik: ecclectic

Bir değil birden fazla tarzdan hoşlananlar için bu tarzların kombin edilmesinden oluşan bir tarz. Renk ve malzeme seçimi mekanda yaşayacak kişinin zevkine kalmış.

 

 

Ekolojik: ekolojik2

Çevre dostu bu evlerde biyolojik arıtma sisteminden elektrik enerjisiyle ısıtmaya ve yağmur suyu geri dönüşümüne kadar doğanın enerji kaybını engelleyecek her şey mevcut. Malzemelerde geri dönüşebilir malzemelerden seçiliyor.

 

 

Etnik: 535980_562709043749769_1889831126_n

Etnik vurguları olan bu tarzın en belirgin elemanları turuncu, fuşya gibi baharat renkleri, gümüş, renkli yer karoları ve gösterişli kumaşlar. Abartı ve gösterişin hüküm sürdüğü bir tarz.

 

 

High-tech: High-tech1

Vurgunun yaratıcı mobilya strüktürü üzerinde olduğu yenilikçi ve modern bir tarz. Her detay rastgele seçilmiş değil strüktürün bir parçası ve tamamlayıcısıdır.

 

 

İngiliz Country: english-country-1-de

Geleneksel İngiliz tarzı en kaliteli ahşaplarla çiçekli döşemelikleri birleştiren sıcak, davetkar ve Britanya İmparatorluğunun zenginliğini gösteren klasik tarzdır.

 

 

İskandinav: iskandinav

Güneşin az görüldüğü İskandinav ülkelerinde mekanların mümkün olduğunca aydınlık gözükmesi için duvarlar beyaz, döşemeliklerde krem, mavi, yeşil ve sarının açık tonları. Düz sade hatlar ve hafif zarif kıvrımlarıyla oldukça yaşanılır bir tarz.

 

 

Klasik: klasik1

Simetri, düzen ve denge tasarım prensipleri üzerine kurulmuş olan klasik tarz oldukça aristokrat ve asildir. Modernizmin getirdiği sakinliği getirmese de birçok insana göre modernden daha samimi bir tarz ve günümüzde halen çok tercih edilmekte.

 

 

Kolonyal: habitat-Fuller-foyer-july12_sd

1700 lerde Amerika’da koloni periyodunda başlayan bu tarz rustik, basit ve kolaydır. Çamdan mauna kadar pek çok ağaç kullanılır.  Duvar ortasında dönen pervazlar, ahşap paneller ve açık renk duvarlarla tamamlanır.

 

 

Minimalizm: minimalizm1

Beyazın tonlarında duvarlar ve siyah mobilya dokunuşlarıyla tamamlanan minimalist tarz sade, sakin ve zen tarzı bir kimliğe bürünmüştür. Klasiğin yoğun yaklaşımını reddeder. Japon tarzından etkilenmiştir.

 

 

Modern: modern

Modern evler sade, gereksiz detaylardan ve fazlalıklardan uzak, fonksiyon odaklı mekanlardır. Her renk ve desende kumaşlar, dokular, ahşap, metal ve cam kullanılır.

 

 

Modern+Klasik: Modern+Klasik2

Klasizmin yarattığı kaosu modernizmin düz hatları ve az eşya yaratma fikriyle dengeleyen bir tarzdır. Hem modern hem klasik ögeler bir arada kullanılır ve iki tarzdan da sıkılanlar için bir alternatiftir.

 

 

Neoklasik: 4742_LG

Dekoratif kolonlar, kirişler, kemerlerle simetrik düzenlemenin ve klasik hatların egemen olduğu bu tarz batıda eski roma ve yunan tarihi eserlerinin keşfiyle ortaya çıkmış ve yüz yıldan fazla hüküm sürmüştür.

 

 

Provans: {9020F1FC-A983-44C8-A96D-08838FFA5777}_19

Güney Fransa’daki pastoral hayatı evlerin içine getiren bu tarzda duvarlar açık renk boyalı, mobilyalar doğal ahşap, yerlerde ahşap, terrakotta yada küçük seramiklerden oluşur. Sıcak, rahat ve zarif bir dekorasyonu vardır.

 

 

Renovasyon: renovasyon2

Eski tarihi binaların fonksiyon ve tasarım uygulaması bakımdan yenilenerek kullanılmasıdır. Eski tarihi dokuya saygı gösterilir.

 

 

 

Retro: retro1

1950’lerde çıkan, canlı renk ve desenlerle çarpıcı ve dikkat çekici bir tarzdır. Plastik mobilyalar, kadife döşemelikler, kalın tüylü halılar en belirgin özelliklerden bazıları. Turuncu, yeşil, koyu mavi ve sarılar en yoğun renklerden bazıları.

 

 

Rustik: rustik2

İşlenmemiş doğal malzemelerin oluşturduğu rahat bir ortam rustik tarzı anlatmak için yeterlidir. Doğal çevrede konumlanmış mekanların etraftan ilham almasıyla rustik tarz iç ve dış mekan bütünlüğünü sağlar.

 

 

Tropik: tropik1

Tropikal bölgelerin doğasından ilham alan bu tarzın malzemeleri bambu, tik ve rattan ağacıdır. Renklerse yine de tropikal bölgelerin renklerinden olan beyaz, mercan, okyanus mavisi, fuşya, oranj gibi egzotik renklerdir.

 

 

Tuscan: tuscan1

Kapı, pencere, şömine gibi bütün elemanların proporsiyonları denge ve ahenk içinde olan klasik bir tarzdır. Taş duvarlara sarı renk boyalar eşlik eder. İtalya’da ortaya çıkıp bütün dünyaya yayılmıştır.