Bilinen en eski renklerle çalışan filozof Aristotle’dir. Sonrasını Goethe’nin Renk teorisi, Newton’un renk spektrumunu keşfi izler. Renk psikolojisinde insanları mevsimlere ayıran ilk kişi Yunan fizikçi Galen’dır. Rengi psikolojiyle birleştiren de Jung olmuştur. Günümüzde büyük şirketler pazarlama stratejilerinde renk psikolojisinden faydalanmaktadır. Siz neden faydalanmayasınız? Size hangi renkler, takılar, dekorasyon iyi geliyor, sizi destekliyor, parlatıyor, enerjinizi yükseltiyor? Soruları cevaplayın, not alın ve sonuçları inceleyin.

1. Siyah ve beyaz dışında favori ana renginiz hangisidir?
a. Sarı
b. Mavi
c. Yeşil
d. Kırmızı

2. Ev seçerken konum, lokasyon, fiyat gibi nedenlerden sonra en önemli olduğunu düşündüğünüz şey nedir?
a. Işık
b. Orantı
c. Madde
d. Mekân

3. Hiçbir ücret ve imkân sınırlaması olsa, favori oturma odası olarak hangisini seçersiniz?

a. Açık renk havadar bir oda, bahçeye açılan yüksek pencereler, bolca bahçe bitkileri, çiçekler. Ana renkler şeftali, deniz mavisi veya şampanya ile yeşil ve sarı dokunuşlar. Koltuk ve sandalyelerde çiçekli, desenli kumaşlar, bolca açık sarı ahşap çam veya akçaağaç. Atmosfer samimi, süsler ve hatıralar sergileniyor.

b. Zarif, yüksek tavanlı bir oda, enfes antikalar, kıvrımlar, yüksek kalite halılar, iyi cilalanmış bir parke, Türk halısı, Renkler açık gri, maviler, gül pembeleri, ipeksi perdeler, zarif tasarlanmış perdeler. Pahalı vazolar. Taze kesilmiş çiçekler. Genel atmosfer sakin bir düzende. Dağınıklık yok, zarif bir yaşam.

c. Odak noktası şömine olan bir oda, tuğlalar veya taş duvar, meşe şömine rafı. Yerde iyi cilalı masif parke ve İran halısı. Büyük bir kauçuk bitkisi ve etrafta koyu renk bitkiler. Bir duvarda kitaplık. Koltuklar geniş, içine gömülebileceğiniz pufumduk ve rahat. İyi ahşaptan geniş bir sehpa. Keten perdeler. Ana renkler nötr bal veya bej tonlar ve dramatik tonlarda yastıklar, kırmızı, turuncu, tavus kuşu mavileri. Atmosfer sağlam bir konfor hissi veriyor.

d. Şaşırtıcı derecede sade bir oda. Ana renk olarak beyaz, mobilyalarda mat siyah dokunuşlar. Camlar var, ağır bir cam sehpa ve krom ayaklar veya geniş bir ayna. Veya ikisi de. Minimal mobilyalar ama her şey son derece pahalı ve dramatik şekilde avangart. Kumaşlar koyu deri pencerelerde stor perdeler var. Ana renk şeması renksiz, ara ara canlı kırmızı dokunuşları, yeşim yeşili veya limon sarısı var. Çiçekli desen yok ama küçük çarpıcı ve modern heykeller var. Atmosfer etkileyici ve fütüristik.

4. Fiyat ve statüden bağımsız olarak hangi mücevher sizi çeker?

a. Açık sarı telkâri, sarı safirler, zümrüt ve opal.
b. Platinyum veya beyaz altın, ay taşları, turmalinler, yıldız safir, klasik inciler
c. Tıknaz altın, bakır veya pirinç, etnik tarz, topaz, amber, kehribar
d. Gümüş, sıra dışı ayar, elmaslar, yakutlar, siyah gümüşler, jet

5. Favori sosyal olayınız?
a. Bir piknik, müzikal, spontane partiler
b. Konserler veya bale, klas bir akşam partisi
c. Opera, sinema, yakın arkadaşlarla şömine başında bir gece
d. Şık bir kokteyl partisi, sanat galerisi, kitap tanıtımı

6. Kendinizi nasıl tarif edersiniz?
a. Arkadaş canlısı ve önemseyen
b. Daha çok çekingen
c. İnsanlara meraklı
d. Özgüvenli

7. Ne tarz müzik seversiniz?
a. Pop, rock’n roll, operet ve hafif klasik
b. Tschaikowski, Mozart, Bach, Schubert
c. Opera, hardrock, folk, Bethoven
d. Jazz, moden klasik, heavy metal

8. Sanatta eğitiminiz ne olursa olsun, hangisine doğru çekilirsiniz?
a. Suluboya
b. İzlenimcilik
c. Eski tablolar
d. Gravürler veya çizgi çizimleri

9. Liderliği düşünürseniz siz nasıl bir lider olurdunuz?
a. Hevesinizle diğerlerini teşvik eden
b. Gerçekten tahtın arkasındaki güç olan
c. Önden giden, yapmaya hazır olmadıkları hiçbir şeyi diğerlerine yapmalarını istemeyen
d. Geneli özetleyen ve işi en uygun şekilde yönlendiren

10. Bir gurup arkadaşınızla toplanacaktınız ama son anda iptal edildi çünkü arkadaşınızın bebek bakıcısının işi çıktı, böyle bir durumda ne yaparsınız?
a. Bir arkadaşınızın boşta kalan bakıcısını hatırlar ve ayarlamaya çalışırsınız
b. Bilgisayarınızda online birilerini bulmaya çalışırsınız
c. Problemi çözmektense vaktinizi ve enerjinizi bebek bakıcılarının neden bu kadar güvenilmez olduklarını sorgulamaya harcarsınız
d. Durumla fazla ilgilenmez siziniz

A’lar çoğunluktaysa siz BAHARSINIZ. B’ler çoğunluktaysa siz YAZSINIZ. C’ler çoğunluktaysa siz SONBAHARSINIZ. D’ler çoğunluktaysa siz KIŞSINIZ.

BAHAR:
Siz hafif, rahat, dışarı çıkmayı seven bir insansınız. Sarı rengi seversiniz. Hayatınızda bolca ışığa ihtiyacınız vardır. İdeal oturma odanızda yerlere kadar camlar, bol bitkiler, samimi bir ortam ve bahçeyi içeri taşımak var. Parıldayan altın bazlı takıları seversiniz. Sosyalleşirken müzikalleri, samimiyeti, çokça insanı bir arada seversiniz. Pop müzikten, hafif klasikten ve suluboyadan hoşlanırsınız.
İşinizde başarıyı yakalayıp yükselirseniz çalışanlarınızı hevesinizle motive edersiniz. Heves karakteristik özelliklerinizden biridir. Yardım etmek için risk almaktan çekinmezsiniz. Esprili, alımlı ve iyi bir iletişimcisiniz. Medya, satış ve pazarlamada parlarsınız.
Paletinizde renkler sıcak, açık tonlardır. Ana renkler mevcut. Bu palette koyu renkler yok maviler bile açık ve sıcak bu renkleri destekleyen nötr renkler krem, karamel ve açık gridir. Burada belirtilen karakter özellikleri canlılık, ışıltı ve basitliktir. Paletteki renkleri kıyafetlerinizde seçin. Bu renkler size hem daha çok yakışır, sizi açar hem de enerjinizi yükseltir.

YAZ:
Siz sessiz ve naziksiniz, daha çok çekingen ama temel olarak havali, sakin ve derli toplusunuz. Favori renginiz Her şeyi ölçüsünde seversiniz hem dekorasyonda hem de psikolojide. İdeal takınız platinyum veya beyaz altındır, sarı altını daha kaba bulursunuz. Aytaşları ve turmalinler de. Klasik inci kolyeler sizin için yaratılmıştır. Aşırı parlak şeylerden iğrenirsiniz, daha zarif şeyler istersiniz. Sosyalleşmeniz daha resmidir. Klasik müzik ve bale seversiniz.
İşte ön planda olmayı değil arka planda ve sessizce iş görmeyi tercih edersiniz. Burada doğal dengeleme yeteneğiniz herkes için daha faydalı olur. Sanatsal konularda yeteneklisinizdir, bir sanat galerisini veya bir antika dükkanını yönetebilirsiniz. Diplomatik yeteneklerinizle avukat veya personel müdürü de olabilirsiniz. Medikal sektörde de iyi olabilirsiniz.
Sizin paletinizde renkler yüksek oranda gri içerir ve net bir ana renk yoktur. Arada renkler var. Ağır renkler değil. Hemen göze çarpmayan ama narin renkler. İfade edilen karakteristik özellikler havalı, sakin, zarif, küçümser. Paletteki renkleri kıyafetlerinizde seçin. Bu renkler size hem daha çok yakışır, sizi açar hem de enerjinizi yükseltir.

SONBAHAR:
Dışarıdan motive olan bir insansınız, insanlara sürekli ilgilisiniz ve nasıl ve neden sorularının cevaplarını merak edersiniz. Yeşil renge çekilirsiniz ve ideal eviniz doğal yaşamın bolluk ve bereketini yansıtmalıdır. Diğer insanlardan oldukça etkilenseniz de eviniz mahrem, sıcak ve samimi olmalıdır. Ormanın derinliklerinde mutlu mesut yaşarsınız ama herkes sizi ziyaret edebilir.
Eşsiz takılar için çıldırmasanız da farklı tasarımlar ve yarı değerli taşları tercih edersiniz. Sosyal olaylar genelde yoğun yaşarsınız, felsefi tartışmaları ve müziği, yağlı boya tabloları seversiniz. Merakınız sosyal ortamlarda hep önden gitmenizi sağlar. Verimli ve güçlüsünüz fakat olaylara gereksiz yargısal tavır ve duygusal reaksiyon verebilirsiniz.
Sizin paletinizde sıcak renkler ve canlılık var ama yoğunluk fazla ve renkler gölgeli yani ana renkler değil. Renkler toprakla ve doğal yaşamla ilintili. Derinlik ve madde var, zengin bir bolluk ve olgunluk var. Paletteki renkleri kıyafetlerinizde seçin. Bu renkler size hem daha çok yakışır, sizi açar hem de enerjinizi yükseltir.

KIŞ
Yoğun ve güçlüsünüz ama dışarıdan motive olan biri değilsiniz. Oldukça merkezdesiniz. Dağınıklığa dayanamazsınız ve mekânınız etkileyici ve iyi bir tasarıma sahip olmalıdır. Modadan çok iyi anlarsınız bu yüzden basit ve ucuz şeylerden hoşlanmazsınız. Mücevherde tek harika bir parçayı tercih edersiniz. O da elmaslar veya yakutlardır.
Toplumun öncülerinden olmak istersiniz, bakımsız ve salaş bir işletmede çalışmanız uzun zaman hedeflerinize uymadıkça zordur. Kendinden eminsiniz. Deneysel tasarımdan, modern müzikten, gravürlerden hoşlanırsınız.
Lider olmak için doğmuşsunuz bu bağımsız ve objektif yapınıza uygundur, duygusallığın güzellikleri engellemesine izin vermezsiniz ve akademik sorularla zaman kaybetmezsiniz. Finans dünyasında veya politikada parlarsınız, yeteneğinizi sahnede, TV’de veya tiyatroda da gösterebilirsiniz.
Sizin paletiniz çok güçlü ana renkler içeriyor, saf tonlar arasında güçlü kontrastlar. Aşırı renkler ve aşırı gölgeler ama ton yok. Aynı zamanda siyah ve beyaz içeren tek palettir. Örtülü bir drama ve karmaşıklık var, incelikler yok ama kristal bir netlik ve güç var. Bu renkler size hem daha çok yakışır, sizi açar hem de enerjinizi yükseltir.

Bana renk paletinizde giydiğiniz kıyafetlerinizi bir de eski kıyafetlerinizle resimlerinizi gönderin. Merakla ve sabırsızlıkla değişimi görmeyi bekliyorum.

Sevgilerimle,
Sinem Oktay

Kaynak: Angela Wright, Color Psychology

SO © 2023 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.