Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz, çocuklarsa oyun ve ders saatlerini eklersek odalarında daha fazla zaman geçiriyorlar. Tabi ki hepimiz çocuklarımızı iyi beslemeye, sevgi, ilgi ve oyun dengesini iyi kurmaya çalışıyoruz. Ancak çocuklarımızın ne kadar iyi gelişim göstereceği çevreyle etkileşimine, çevrenin yani bizim ona sunduğumuz olanaklara bağlıdır. Odasını iyi bir öğrenme mekanı yapmak ve feng shui dengesini kurmak çocuğunuzun zeka gelişimine katkıda bulunacaktır. İyi enerjisi olan odalar çocuğunuzun uyku problemlerini aşmasına, daha mutlu ve uyumlu yaşamasına katkıda bulunur. Belkide en önemlisi uyumlu çocukların odaları ders çalışmaya teşvik edici ve okulda başarıyı destekleyicidir. Peki o odaları nasıl oluşturabiliriz?

YATAK YÖNÜ
Feng shui’ye göre yattığınız yön ve yatağınızın bulunduğu yer insan davranışlarını etkiler. Yatak kişinin guasına göre doğru yöne yerleştirilmelidir. Bu şekilde çocuğunuz uyuduğu sürece olumlu enerji alması sağlanır. Ve çocuğunuzun notlarına okulda başarısına ve genel keyif durumuna olumlu etki eder.
Bu yönü bilmiyorsanız yatağı yerleştirirken kapıya bakmasına dikkat edin. Ancak kapıyla aynı duvarda yada aynı hizada olmamalı. Güvensizlik, savunmasızlık hissi verdiğinden  pencere önüne koyulmamalı, pencereye bakmamalı. Ses açısından tuvaletle aynı duvarı paylaşmamalıdır. Tek parça ahşap yatak başı koruma ve güvenlik duygusu verir ayrıca ahşap yatak başı element döngüsünde pozitif büyümeyi temsil ettiğinden tercih edilmesi faydalıdır.

AYRI ODA
Psikologlar her çocuğun sağlıklı gelişimi için ayrı bir odası olmasını tavsiye ediyorlar ancak çok çocuğunuz ve az odanız varsa her çocuk için ayrı bir köşe oluşturun. Ayrı birer masa ve yatak bölümü temin etmek çocuğun benlik geliştirmesine katkı sağlar, başka insanların eşyalarına saygı duymayı öğretir.

ÇALIŞMA MASASI
Ders çalışmak için en iyi yer iyi aydınlatılmış bir çalışma masasıdır. Mümkünse geniş bir çalışma bölümü ayırın, bu dersin önemini gösterir. Üzerine raflar ekleyerek kitaplarına ders çalışırken kolayca ulaşabilmesini sağlamalısınız. Çalışma masasını duvara bakacak şekilde koymak engellenme hissi verir. Camdan dışarı bakacak şekilde koymaksa konsantrasyonunu bozar. En iyisi kapıyı ve içeri girenleri görecek şekilde yerleştirmektir.

TV YASAK
Uyku aktivitesi yapılan bütün odalardaki elektromanyetik eşyalar enerjinizi tükettiğinden kaldırılmalıdır. Elektromanyetik dalgalar Qi’nin ahengini bozarlar. Çocuğunuz Tv’de gördüğü vahşi ve kötü sahnelerden etkilenip kötü rüyalar görebilir. Araştırmalarda odalarında TV olan çocukların uykuya daha zor daldıkları görülmüş. Ayrıca ders çalışmakla tv izlemeye aynı değeri verebilirler.

AYNA
Çocuğunuz uykuya geç dalıyorsa aynanın negatif etkisi olabilir. Yatakta uzanırken kendini görmesi onu negatif etkileyebilir. Ayna kullanacaksanız en iyi yer gardrop içi.

KİRİŞ
Yatağının üzerinde kiriş varsa yerini değiştirin. Feng shui’ye göre kirişlerde biriken enerji altındakilere sert Qi verir buda sağlığa zararlıdır.

DÜNYA
Çocuklarınıza erken yaşta bir dünya maketi almak coğrafyaya ilgisini çekecektir. Birlikte neredeyim oyunu oynayabilir, o ülkenin özelliklerini, başkentini sayabilirsiniz.

DÜNYA HARİTASI
Bir duvara dünya haritası asmak çocuğunuzun yaşadığı dünyayı daha iyi tanımasını sağlayacak, ufkunu genişletecektir.

KÜTÜPHANE
Çocuğunuz küçükse oyuncakları, büyükse okul malzemeleri için bir kütüphane ayarlayın. Bütün malzemeleri alacak büyüklükte olsun. Oyuncaklar için alt 3 rafa sepetler koyun, üzerine isimlerini yazın. Kolayca ulaşıp, tekrar yerine koyması düzen alışkanlığını geliştirir.

MÜZİK
Çocuğunuzun odasına bir radyo yerleştirin, sadece klasik müzik değil, her türlü müzik çalın. Sesleri ayırt etme oyunu oynayın, biraz büyüyünce kendi müzik arşivi olsun. Konuşma dönemindeki bir çocuğa haber yada talk show da dinletirseniz konuşmasına faydası dokunur.

BAŞARI KÖŞESİ
Her çocuk başarıları sonucunda bir aferini hak eder. Bunu göstermenin en iyi yolu başarılı karneleri, spor madalyalarını, tiyatro oyunu yada dans gösterisi fotoğraflarını sergileyen bir tablo hazırlamaktır. Çocuğunuz onlara baktıkça kendine güveni artacak, hayata daha cesur ve emin adımlarla başlayacaktır.

DUVAR KAĞIDI
Araştırmalar odalarında iri desenli duvar kağıdı olan çocukların daha zor uykuya daldıklarını göstermiş. Duvar kağıdı seçiminiz sade desenlerden yana olsun. Ayrıca çizgili kağıtlar heyecan duygusu verir ve uyarıcıdır, yatak odası için doğru seçim olmayabilir.

RENKLER
Renkler çocuk psikolojisinde önemli rol oynarlar. Her renk bizi farklı bir moda sürükler. Renk psikolojisi pazarlamada sıkça kullanılır.  Renkler hakkında daha detaylı bilgi için http://sinemoktay.com/renk-secerken/Biraz yazımı okuyabilirsiniz.
Bir duvar komple aynı renk olmak zorunda değil, alt kısım açık yeşil üst kısım koyu yeşil ortası beyaz olabilir. Yere paralel düz çizgi çekerek farklı renklerde boyatabilirsiniz. Baklava deseninde de boyatabilirsiniz, sonu yok, yaratıcılığınıza kalmış.
Çocuğunuz biraz büyüyünce odasının rengini kendi iç dünyasını yansıtacağı için kendi seçsin. Canlı bir renk seçtiyse onu bir duvarda kullanabilir, o duvarda vurgu yapabilir, diğer duvarlarda onun farklı tonlarını seçebilirsiniz.

MOBİLYA
Bir çocuk araba maketinin içinde ne kadar rahat uyuyabilir ki? Normal bir yatakta uyuması en sağlıklısı. Sağlıklı mobilya seçimi  için http://sinemoktay.com/yanibasimizda-kanser-riski/ yazımı okuyabilirsiniz.

OYUN BÖLÜMÜ
Fazladan bir odanız varsa oyun odası yapabilirsiniz. Yoksa odanın bir köşesine oyun çadırı kurabilirsiniz, çocuklar buna bayılırlar. Yada ufak bir sahne hazırlayıp kukla gösterisi yada sahne performansı hazırlayabilirsiniz. Bir duvara tebeşir tahtası asıp adam asmaca oynayabilirsiniz. Evde oyun grubu düzenliyorsanız her çocuğa bir minder verip alanını sınırlayabilirsiniz, başkasının alanına saygı göstermeyi öğretebilir.

OYUNCAK SEÇİMİ
Çocuğunuzun aktif olmasını ve düşünmesini sağlayacak, çıkarılan ve eklenen ahşap oyuncaklar zeka gelişimine katkıda bulunurlar.

KENDİ SEÇSİN
Her yeni nesille çocukların zeka seviyeleri yükseliyor. Bir çocuğun ne istediğini en iyi kendisi bilir. Renkler ve desenler gibi odasıyla ilgili bazı seçenekleri kendisine bırakmak en iyisidir. Onun istedikleriyle ihtiyaç duyulan şeylerin iyi dengelenmesi gerekir.

DEKOR
Çocuğunuzun odasına onun ve sizin yaratıcılığınızı ekleyerek dekor yapabilirsiniz, bunun için bazı fikirler;

-Duvarın birini silinebilen duvar kağıdı kaplayıp silinen pastel boyayla bayayıp sanat duvarı yapabilir odanıza dekor katabilirsiniz.
-Renkli kartonlardan çocuğunuzun ismini kesip asabilirsiniz.
-Aile fotoğraflarını içeren bir anı duvarı yapıp çocuğunuzun göz seviyesinde asabilirsiniz. Çerçeve yapmak için sadece çıta ve silikon almanız yeterli (Bauhaus’ta bulabilirsiniz). Onları rengarenk boyayabilirsiniz.
-Ucuz tuvalleri beğendiğiniz duvar kağıtlarıyla kaplayıp tablo gibi asabilirsiniz.
-Kartondan çocuğunuzun ismini kesip, kumaş kaplayıp aralarına sevdiği kahramanların yapışkanlarıyla ya da doğum günüyse balonla dizip bir kurdelaya yapıştırıp asabilirsiniz.
-Bir duvara güzel bir ağaç çizip boyayabilirsiniz. Renkli kağıttan meyva kesip asabilirsiniz.

 

 

 

SO © 2013 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.