Renklerin tümü bir amaç için yaratılmıştır. Hepsi farklı enerjileri temsil eder. Hiç fark ettiniz mi gökkuşağının renkleriyle çakralarımızın renkleri aynıdır. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert, mor… Her çakra farklı türde enerji alır ve durumu hayatımızın o alanındaki dengemizi gösterir. Eksik renk alındığında bu bizi canlandırabilir ya da sessizleştirebilir, heyecanlandırabilir ya da sakinleştirebilir, sıcak ya da soğuk hissettirebilir, kızdırabilir ya da zevk verebilir, spiritüel olarak bizi yukarı taşıyabilir, en önemlisi de duygularımızı dengeleyebilir ve hayatımızı dönüştürebilir…

Eğer bir renge doğru çekiliyorsanız bu yaşamınızda eksikliğini hissetttiğiniz ihtiyacınız olan enerji olabilir, yaşam koşulları veya kimliğinizle ilgili olabilir veya daha yüksek ihtimalle bilinç düzeyinde çok farkında olmadığımız bilinçaltında en derin istek ve düşünce süreçlerinizi gösterebilir. Form nasıl beynin sol kısmıyla bağlantılıysa, (mantık ve sağduyu) renkler beynin sağ kısmıyla bağlantılıdır… duygular, içgüdü ve yaratıcılık… Renkler bilinçli seviyede yüzeyde bilmediğimiz farkında olmadığımız özelliklerimizi gösterir.

İhtiyacımız olan rengi üç şekilde hayatımıza çekebiliriz; o renkte meyve ve sebzeler yiyerek, o renkte kıyafetler giyerek ve o renkleri mekanlarımızda kullanarak. Mekanda en doğru renkler feng shui analizi ile seçilir. Burada elementler renk faktörüne ilave, malzeme, doku ve diğer detaylar eklenir. Kıyafetlerimiz ise adeta bedenimizin emdiği ışığın ve rengin miktarına karar veren renk filtlereleri gibidir; doğru renkte giyinince cildimiz daha pürüzsüz ve taze, gözlerimiz daha büyük ve parlak, saç rengimiz doğal gözükür. Denge ve harmoni içinde yaşamak için mekanımızın enerjisine, kıyafetlerimizin rengine ve ne renk besinler tüketeceğimize özen göstermeliyiz. Hangi renge ihtiyacınız olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

 

Kırmızı: Kırmızı tohumdur, tutkudur, aşktır, ateştir. Kanımız kırmızıdır, ben güçlüyüm ben kontrol edenim der. Birinci kök çakrayı kontrol eder, aileniz, ülkeniz, doğduğunuz yerdir… ikiz rengi yeşildir. 4 çakra. Eş çekmek isteyen bekarlar için feng shui’de kırmızı güller kullanıyoruz.

*Çok fazla çalışıyorsa halsiz, ağır, fazla materyalist, işkolik, hassas, kindar hissedersiniz.
*Az çalışıyorsa korku, anksiyete, yorgun, isyankar hissedebilirsiniz.
*Dengedeyse güvende hissedersiniz, fiziksel sağlığınız yerindedir, anda yaşarsınız, bolluk çekersiniz..

Eksikse kırmızı renk meyve ve sebzeler yiyebilirsiniz. Kırmızı çok fazla ateştir, mekanda kullanılabilecek yerleri kısıtlıdır.

 

Turuncu: Turuncu yeni fikirler, yeni doğum, yeni hayat, vitamin c ve tazeliktir. ikinci yani sakral çakra’dır. Duygusal merkezdir.

*Çok fazla çalışıyorsa çok hassas, takıntılı, duygusal bağımlı, cinsel bağımlı hissedersiniz.
*Az çalışıyorsa duygusal uyuşukluk, değişim korkusu, zevk korkusu, can sıkıntısı, frijitlik, iktidarsızlık hissedebilirsiniz.
*Dengedeyse duygusal zekanız iyidir, sağlıklı sınırlar kurarsınız, sağlıklı cinsel ilişkiler geliştirirsiniz.

Eksikse turuncu renk meyve ve sebzeler yiyebilirsiniz. Renk olarak giyemezseniz iç çamaşırı ve çorapta kullanabilirsiniz.

 

Sarı: Sarı ateş, rahatlık ve özgüveni temsil eder. Sarı kıyafet bana bak, beni izle der. Yangın helikopterleri, taksiler özellikle sarıdır. Sarı üçüncü çakra yani solar plexus’la ilintilidir, rahatlık, özgüven, ego… kendinizle ilişkiniz…

*Çok fazla çalışıyorsa baskınlık, suçlama, agresiflik, kavgacı, hiperaktif, rekabetçi hissedersiniz.
*Az çalışıyorsa az arzu, düşük özgüven, itaatkar, halsiz, korkulu, enerjisi düşük, kendi güveninde azalma hissedebilirsiniz.
*Dengedeyse özgüvenli, öz saygı, bağlantılı hissedersiniz.

Eksikse sarı renk meyve ve sebzeler yiyebilirsiniz. Yatarken sarı giyilmemelidir, spor ve fiziksel aktiviteler için giymek iyidir çünkü enerji verir, dışınızda rahat hissetmezseniz içi çamaşırı, çorap olarak giyebilirsiniz.

 

Yeşil: Para, servet, büyüme ve hayat.. 4. çakra kalp çakrayla bağlantılıdır, sevgiyi temsil eden. yeşil büyümedir, oksijendir, doğada her yerde yeşil vardır… Gayrimenkul için tatil için çok değerlidir, yeşil kendini kabul etmektir…

*Çok fazla çalışıyorsa diğerlerine çok bağımlı, az sınır koyabilen, kıskanç, kurban, sürekli insanları memnun etmek zorunda hissedersiniz.
*Az çalışıyorsa asosyal, içe kapanık, eleştirel, toleransı olmayan , izole, empatisi eksik hissedebilirsiniz.
*Dengedeyse sevgi dolu, ilgili, kendini ve diğerlerini kabul eden, memnun, barışçıl, güvenli, eleştirmeyen hissedersiniz.

Eksikse yeşil renk meyve ve sebzeler yiyebilirsiniz. Yeşil büyütür. hastayken kanser ya da tümörünüz varsa yeşil giymeyin.. onun yerine açık mavi ,gümüş ,sarı, açık nane yeşili veya turkuazı tercih edin…Yatak odasında çok fazla ağaç iyi değildir.. yeşile alternatif kontrastı olan açık bembedir o da kalple ilişkilidir. Odanın enerjisine göre değerlindirilmelidir.

 

Mavi: Gezegenimizin çoğu, gökyüzü, denizler, okyanuslar mavidir. Mavi iletişim ve ifadenin rengidir…Beşinci çakra boğaz çakrasıyla ilintilidir. Su iletişimdir, rahatlama ve tatil hissi uyandırır… Suya yakın olan gayrimenkullerin değeri yükselir, tüm şehirler suya yakın inşa edilmiştir. Logo için şirketlerin en yoğunkullandığı renk mavidir. Erkeklerin yüzde elli yedisi, kadınların yüzde otuzbeşinin en sevdiği renk mavidir.

*Çok fazla çalışıyorsa aşırı konuşma, dinlememe, dedikodu, sır saklayamama, zoraki yaratıcı ifade görülür.
*Az çalışıyorsa konuşma korkusu, zayıf ses, aşırı utangaçlık, yaratıcı ifadenin reddi tezahür eder.
*Dengedeyse ses dolu, iletişim net, ifade iyi, dinleme iyi, dürüstlük ve yaratıcı ifade görülür.

Vücudunuzda su problemleriniz olunca, bacak şişmesi, ayak bileği şişmesi gibi mavi giymeyin. Yatak odasında rüyaları destekler.

 

İndigo (Çivit mavisi): İç bilişin, nasıl bildiğini bilmeden bilmenin rengidir. İki kaşın ortasındaki üçüncü göz yani 6. çakrayla ilintilidir. Erkeklerin yüzde yirmiiki oranla, kadınların da yüzde sekiz oranla en sevmediği renk mordur.

*Çok fazla çalışıyorsa konsantrasyon problemi, başağrısı, aşırı fantazi, davetsiz hatırlar, kabuslar, takıntılar, kuruntular görülür.
*Az çalışıyorsa hayal gücü zayıflığı, algı zayıflığı, duyarsızlık, zayıf hafıza, desenleri görememe, inkar, esnek düşünememe görülür.
*Dengedeyse keskin içgüdü, anlayış, hayal gücü, iyi hafıza, hayatı yönlendiren, gözlemleme ve tanık olma yeteneği, büyük resmi görebilme yetenekleri görülür.

Yatak odasında çok fazla kullanılırsa kabusa sebep olabilir… Dengeli kullanılırsa görüşünüzü geliştirir.

 

Menekşe: Yedinci yani taç çakra, başınızın üstündeki çakra, tüm çakranın renklerinin toplamından oluşur…

*Çok fazla çalışıyorsa çok enetellektüel spiritüel dinsel bağımlılık, ruhtan bağımsızlık bedenle uyumsuzluk, zihinde yaşamak görülür.
*Az çalışıyorsa öğrenme zorluğu, spiritüel belirsizlik, sınırlı inançlar, materyalism, ilgisiz, düz kafalılık görülür.
*Dengedeyse spiritüel olarak bağlantılı, bilge, zekai, varoluşu kavrayan, sorgulayıcı, analizci, açık fikirli olunur.

Menekşe yiyecekler yemek bu çakranıza yardımcı olur. Yatak odasunda menekşe bu çakrayı uyarabilir, mekanın enerjisiyle uyumluysa.

 

Çakralar dışında diğer renkler de vardır;

 

Pembe: 4. çakra yeşil olmasına rağmen, kontrastı veya ikinci rengi pembedir. Yumuşak bir pembe arkadaşlık, nezaket ve kibarlık hisleri uyandırır. Saflık ve masumiyet de içerir. Diğerlerine davranışlarınızda acımasız mı oldunuz belki biraz pembe giymenin zamanıdır. Zor bir görüşmeye girecekseniz pembe giyerek toplantıyı yumuşatabilirsiniz. Yatarken giymek için harikadır.

 

Kahverengi: Kahverengi toprakla bizi ait olduğumuz dünyaya bağlar. Doğa kahverengiyle başlar. Topraktan gelir toprağa gideriz. Vücudumuz bir ağacın gövdesiyle aynı maddeden yapılmıştır. Sağlam ve yapılandırılmış, topraklanmış olan renktir.

 

Siyah: Siyah yoğun su enerjisi içeren ağır bir renktir. Siyah der ki bu kadar yakın ama daha yakın değil. Aynı zamanada korunma ve saklanmanın rengidir, psikolojik olarak dış dünyanın stresinden korur. Eğer depresyondaysanız sakın siyah giymeyin. Siyah ve beyaz beraber tartışma enerjisi çeker.

 

Beyaz: Işık, saflık, temizlik ve yeni başlangıçları temsil eder.

 

Altın: Zenginlik, statü ve başarıdır. Altın maskülen enerji gümüş feminen enerjidir. Altın ben yaparım der, gümüş ben olurum. Altın pozitif enerjidir, gümüş negatif enerji. İkisi ortaktır ve beraber çok güzel giderler.

 

Gümüş: çok fazla sinirliyseniz ve fiziksel enerjiniz varsa gümüş sizi sakinleştirir. içgüdüsel kanallarınızı açar. negatif enerjiden korur.

Kendinizde bu renklerden hangisini fazla, hangisini az, hangisini dengeli görüyorsunuz? Kendinizi en iyi siz bilirsiniz, ideal olarak dengeli misiniz? Değişimin anahtarı sizde…

Sevgilerimle…

 

SO © 2019 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.