Bırakın ışık size ilham versin. Ne yapıyorsanız yapın sizinle beraber aksın, çünkü ışık büyük bir enerji kaynağıdır ve eğer isterseniz o enerjiyi kullanabilirsiniz. Duvara bir avize yada yatağın iki tarafına lamba koymaktan bahsetmiyorum, ki çoğu insanın aklına bu geliyor. Ben enerjiyi iyi kullanmaktan bahsediyorum. Bu nasıl hissetmek istediğinizle ilgili size özel mekanınızda. Doğru yerde ve zamanda doğru işle meşgul mutlu mesut iseniz belkide orası doğru aydınlatılmıştır ve siz yapmanız gerekenleri yaparken rahatsınız. Rahat değilseniz belkide iyi göremiyorsunuz sadece biraz daha ışığa ihtiyacınız var. Bunlar hayatı yaşarken fark edemediğimiz ufacık nüanslar. Rastgele yaptığımız bir lamba seçimi bizi nasılda etkiliyor.

Prof. Dr. Cengiz Yener, çok değerli hocam, nur içinde yatsın,  bana aydınlatmanın fiziksel, dünyevi boyutunu öğretirken, büyük master Joseph Yu daha sipiritüel ve manevi kısmını gösterdi. Evrenin bir bütün ve bütün parçaların ahenkle harmoni içinde çalıştığını anlayınca aslında iki hocamın da aynı şeyden bahsettiğini düşünüyorum, çok farklı yollardan anlatsalar da. Aydınlatmada bu büyük bütünün bir parçası ve tasarıma en baştan eklenip bütün yapı onun üzerine kurulmazsa başarı gelmiyor. Bunu anladığım için bütün zeka ve bilgi birikimimi, ki aydınlatma işimin en önemli parçası, tasarımı parçalardan oluşturmaksa bir bütün olarak ele alıyorum. Aydınlatma tasarımının projenin ön safhalarında tasarımla beraber düşünüyorum. Amacım müşterilerimin hayatlarına pozitif başarılar getirmek ve bu amaçla mekanlarını dengelemek olduğu için aydınlatmayı yin ve yang enerjilerinin dengelenmesi, kişinin güçlendirilmesi gereken elementinin güçlenmesi, beş elementin dengesi ve pozitif modlar oluşturulması için kullanıyorum.

Etrafınıza şöyle bir bakın, mekanlarımızın çoğu soğuk yin mekanlar. Farkında mısınız odaya girer girmez ilk iş ışığı açıyoruz, bazen farkında olmadan gündüz de yapıyoruz bunu.  Çünkü ışık çok güçlü bir yang enerji kaynağıdır ve bu özelliğiyle mekanlarımıza denge getiriyor. Bizde farkında olmadan feng shui’yi uyguluyoruz aslında. Feng shui’de amaç natürel hayatı mekanlarımıza taşımak olduğundan ışık kaynaklarımızı seçerken doğadan ilham alan tasarımlara ve renklere yöneliyorum. Bunun için sonsuz seçeneğim var, çok güzel bir kumaş bulduğum zaman onu gizli ışıkla birleştirip ortama doğal bir ambians kazandırıyorum, sessiz sakin süzülen renkli bir ışık demeti mekana doğal  güzelliği kazandırıyor. Aslında feng shui sanılanın aksine hazır verileni uygulamak demek değil, yine yaratıcı tasarımlar yapabilirsiniz, sadece oraya yeterince enerji verin, enerjiyi dengeleyin.

Aydınlatma bilinçli olarak pozitif hissetmemiz için bize verilmiş bir velinimet. Neşelenmek mi istiyoruz gidip renk katalım odalarımıza, ışık renklerimizle oynayalım. Bilinçli seçimler yapabilirsek aydınlatma aparatlarınızda, pozitif bir hayata da ilk adımı atabiliriz.

 

 

SO © 2013 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.