İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız hayatınızın büyük bir bölümü trafikte geçiyor demektir. Bazen bu süre o kadar uzuyor ki evde geçirdiğiniz zamandan daha uzun gibi geliyor. Trafikte binalar için feng shui nasıl uygulanıyorsa arabalar için de uygulansa ne iyi olurdu diye içimden geçiriyorum . Bir keresinde 16 saatte Sarıyer’den Kadıköy’e geçmiştim, kardan yollar kapanmıştı ve Boğaziçi köprüsü üstünde mahsur kalmıştık. Bu ekstrem bir durum, yinede aynı mesafeyi trafikte 2 saatten önce geçirmek zor. Feng shui bu stresli anlarda ne iyi gelirdi.

Ancak arabalar için feng shui pek mümkün değil. Neden mi? Sonuçta feng shui iyi hissetmek ve rahatlamakla ilgiliyse neden arabamıza uygulayamıyoruz? Öncelikle feng shui her binanın birbirinden eşsiz olduğu prensibine dayanır. İki aynı bina diye bir şey olamaz. Yani bir prototip gibi mekanı sekize bölüp oralara farklı Qi geliyormuş gibi değerlendirme yapmamız mümkün değildir. Günümüzde anlaşılması kolay olsun ve zamandan kazanmak için modernize edilmiş ve basitleştirilmiş olan feng shui inancında bütün binaların farklı olduğu gözden kaçırılarak sekiz eşit parçaya bölerek değerlendiriliyor. Bunun gibi belli bir tip enerjiyi evin belirli köşelerine hapsetmekte mümkün değil.

Klasik yada bilimsel feng shui ye göre bir binadaki enerji dağılımını etkileyen faktörler binanın inşaatının bittiği yıl, binanın oturduğu ve baktığı yön (hangi yarım kürede olduğunuza bağlı), binanın yönünün manyetik kuzey ve güneyle ilişkisi, binanın tasarımı, odaların yerleşim şekli ve enerjinin mekandan mekana nasıl aktığı, binanın arazisi ve araziye ne konumda yerleştiği, sizin doğum tarihiniz, (siz bir binayla diğerinden daha uyumlu olabilirsiniz, aynı şekilde evde yaşayan yada ofiste çalışan herkes için geçerli) faktörlerine dayanır. Bunlar her ne kadar bilimsel gibi gözükmese de sonuçları milyonlarca kez denenmiş ve onaylanmış olduğundan bilimseldir.

Bir binanın enerji dağılımı inşa edildiği tarihe göre Kozmos’tan aldığı Qi enerjisi ve oturduğu ve baktığı yönlere göre dünyanın manyetik alanından aldığı enerjilerin birleşiminden oluşur. Bunun başka bir açıklaması yoktur. Feng shui’nin uygulanabilmesi için zeminden ve tavandan (inşa edilirken kapanmadan önce) enerji alması gerekir. Açık bir bina zaman faktöründen bağımsızdır bu yüzden enerjisi zamanla değişir. Ve zeminde olmayan bir bina topraktan enerji alamaz. Bu yüzden prototip fabrika üretimi, yerden yukarıda ve sürekli hareket halinde olan bir arabanın feng shui analizi bu yapılamıyor. Keşke yapılabilseydi.
Ford 2013 de feng shui’ye uygun bir araba modeli çıkaracakmış. Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler. Konuşuluyorsa satışları da artacaktır. Feng shuiyi evinize mutlaka uygulamanızı öneririm. Arabanıza uygulayabileceğiniz şey ise iyi bir bakım ve hoş aksesuarlar yada onu yenilemek.

 

 

 

SO © 2013 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.