Evrende tüm maddeye şekil veren ve yönlendiren evrensel enerji yani ruh evlerimize, ofislerimize yaptığı tesirle o mekanda belirli bir tip enerjinin oluşmasını sağlar. Bu tesir oda oda farklılaşarak kendini gösterir. En önemli alan olan yatak odalarında rüyalarımızı, motivasyonumuzu, tüm psikolojimizi ve geleceğimizi etkiler ve değiştirir. Bu yüzden bu odalardaki görseller o enerji tipinin hoşuna gidecek şekilde düzenlenirse bize en pozitifini yansıtır. O mutluysa bizi de mutlu eder.

Renkler enerjiyi düzenlemenin en etkili yöntemlerindendir. Renkten yansıyan ışık sinir merkezlerini, kalp atışını ve nefesi kontrol eden hipotalamusa girer, endokrin sistemini etkileyerek refleks ve davranış oluşturur. Araştırmalara göre çocukların tepkileriyle yetişkinlerin tepkileri farklılık gösterebilir. Bunun sebebi çocukların yetişkinler gibi kodlanmış inançları, yargıları, blokajları olmaması, duygu ve içgüdülerinin sesini daha net dinleyebilmeleridir. Almanya’da German Academy of Color Science’ın yaptığı araştırmada bir okulda duvar ve beyaz yerler varken duvarlar açık maviye boyanmış, yere gri halılar serilmiş, doğal florasan ışığı takılmış ve sonuçta çocukların tansiyonu 120’den 100’e düşmüş, daha uysal, daha az agresif davranışlar göstermeye başlamışlar. Oda orijinal haline döndürüldüğünde agresif davranışlarına devam etmişler. Çocukların renge göre davranışlarını değiştirdikleri çok fazla araştırma yapılmış.

Ancak her rengin dalga boyu ve enerjisi farklı olduğundan çocuklarda farklı tepkiler oluşturur, bir renk bir çocuğu sakinleştirirken bir diğerini agresifleştirebilir. Burada çocukların farklı enerjisi devreye girer. Her bireyin doğumuyla beraber gelen ilk nefesiyle aldığı bir enerji tipi, bir elementi, guası vardır. Her guaya element döngüsüne göre bazı renkler destekçidir, o renklerin kullanılması onun için rahatlatıcıdır. Aşağıdaki tablodan doğum tarihine göre çocuğunuza hangi renk odanın iyi geleceğini görebilirsiniz;

 

 

dogum tarihine göre cocuk odası

 

 

 

Renkleri seçerken boya firmalarının en büyük paletlerini görmek istediğinizi söyleyebilirsiniz çünkü orada mavinin, yeşilin ve diğer renklerin çok güzel tonlarını bulabilirsiniz. Tek renk kullanmak yerine 2’li hoş kombinasyonlar yapabilirsiniz:

 

**Yeşil ve mavi– tazelik ve doğanın renkleri

**Sarı ve turuncu– çiçek renkleri, neşeli

**Mavi ve beyaz– erkeklerin favorisi mavinin turkuaz tonlarını kızlar sevebilir

**Kırmızı ve yeşil– kontrast yaratmak için ideal, kırmızı tek bir duvarda yeterlidir

**Gümüş ve altın– hem şık hemde asil renklerdir

 

Çocuklar renklere aşırı duyarlıdır. Doğru renkleri seçmek çocukların okulda başarı için motivasyonlarının artmasına, daha rahat dinlenip uyumalarına ve daha huzurlu hissetmelerine yardımcı olur…

Sevgilerimle…

 

 

SO © 2016 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtilmeden başka yerde yayınlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.