Her insan ayrı bir hikayedir ve her hikayenin ayrı renkleri vardır. İyi ki de öyle çünkü farklı tarzların içinden eşsiz güzellikte renkler ve desenler ortaya çıkar. Mekana hayat veren en önemli eleman insanlar ve onların renkleri. Feng shui’ye göre renklerinizi belirledikten ve baguaya göre uyguladıktan sonra o rengin yüzlerce tonu arasından seçim yaparken ortamın aydınlatmasına dikkat edin. Kullanacağınız ışığa göre ton seçin çünkü severek seçtiğiniz bir kırmızı renk normal ampülde kırmızı turuncu arası bir renk verecek, florasan ışıkta mora yakın bir renk gibi gözükecektir. Duvarın ufak kısmında uygulama yaptırın çünkü boyalar sürüldüklerinde kapta durduklarından daha koyu renk veriyorlar. Kimsenin bilmediği çok hoş ara renkler olduğundan renk seçimini yaparken boya firmalarının küçük kataloglarına değil tüm renklerin bulunduğu büyük renk skalasına bakın. Kontrastları belirlemek için renk çemberinden faydalanın.

Doğru rengi seçmek gerçekten önemli çünkü farkı dalgalardaki renklere ve onların değer ve yoğunluklarına bilinçaltımız, birikimlerimiz ve kültürel değerlerimizle biyolojik ve duygusal olarak tepki veriyoruz. Zaman zamanda farklı psikolojik durumlarımızla içsel dengemizi sağlamak için belirli renklere ihtiyaç duyuyoruz. Hiç kırmızı bir güle bakarken hislerinizin nasıl değiştiğini fark ettiniz mi? Yeşilin ve mavinin olmadığı bir dünya düşünebilir misiniz? Mavi denizde yüzerken nasıl rahatlarsınız, yemyeşil çimlerde otururken nasıl dinginliği hissedersiniz. Neden bu hisleri hissediyoruz? Çünkü her biri size farklı renkler yansıtıyor ve o renkler hislerinizi etkiliyor. Feng shui ile hayatınızı değiştirirken renklerin bu büyülü özelliğini kullanıyoruz.

Renklerin özelliklerin belirgin özellikleri şöyledir: Kırmızı hayatın canlandırılması gereken kısmına yüksek enerji getirir, konuşmayla ilgilidir, iştah açar, güç ve kuvvetin rengidir. Turuncu saldırganlık veya tartışmaya sebep olabilir. Çoğu mekan için zor bir renktir. Vurgu içinde zordur. Çocukların daha çok ağlamasına sebep olabilir. Sarı güneş enerjisini temsil eder. Neşe, mutluluk, tolerans, kabullenme ve dürüstlüğün rengidir. Altın topraklanma hissi verir, iletişimi güçlendirir, zenginlikle ilintilidir. Yeşil yeni başlangıçlar, büyüme, ve bereketi temsil eder, yeşilliği hatırlatır, duyguları sakinleştirir ve dinlenmeye teşvik eder, umut ve canlılığın rengidir, kariyer verimliliği ve başarıyı tetikler. Mavi rahatlatır, sakinleştirir, dinlendiricidir ve huzur verir, zamanı uzatır, tarihsel olarak asil bir renktir, anlayışı sembolize eder. Mor zenginlik ve asaletle ilgilidir. Kahverengi topraklanma ve sabitlik hissi verir. Beyaz sağlık ve ölümü temsil eder. Siyah bilgi, ciddiyet ve adaletin rengidir. Gri enerjimizi aşağı çeker. Her durumda uzak durulmalıdır.

Renkler büyük bir dünya ve mekanda uygularken doğru kararlar verip psikolojimize etkilerini olumluya çevirmek gerek. Bunun için uzman feng shui danışmanınızdan yardım alın ve renklerin hayatınıza olumlu yansımalar getirmesini bekleyin.

 

 

SO © 2013 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.