Ofis fiziksel alanı, çalışanları ve enerjisiyle yaşayan bir organizmadır. Aktif olan bu organizmanın nasıl işlediği ve cirosu fiziksel çevrenin işi ne kadar desteklediğine, çalışanların ruhsal ve mental konsantrasyonuna ve enerjinin işleyişe yardımcı olup olmadığına bağlıdır. Her organizmada olduğu gibi ofiste de gerekli olan dengedir; fiziksel alan, ruhsal enerji ve insan dengesi… Bu dengeyi nasıl getireceğinizi şu 20 maddede açıklayabilirim;

 

1. Biraz stres iş yapmak için gereklidir ama fazlası zararlıdır. İş yerinde stresi azaltmak için alanlar yaratın. Çalışanların yalnız kalıp bağıracakları ses geçirmeyen bir oda olabilir ya da bir kahve köşesi olabilir. İki yöntem de işe pozitif dönmelerini sağlar.

 

2. Bitkiler ve su ofisin bereketini arttırır, mekana doğayı getirir, havayı temizler ve stres seviyesini azaltırlar. Bitkilerden ve su şelalelerinden faydalanın.

 

3. En gergin olduğumuz ve acil iş yetiştirmemiz gereken anlarda bilgisayarımız takılır çünkü tüm elektronik cihazlar insan beyninden yayılan negatif radyo frekansı algılar. Bilgisayarlara olumlama yüklemek çözüm olabilir. Açtığımız an ilk gördüğümüz söz ”Günaydın, bugün nasılsın? Sevildiğim zaman iyi çalışırım. Seni seviyorum.” olabilir.

 

4. İşe yeni başlayanların her şeyi bilmesi beklenemez. Öğrenmek zaman alacaktır, deneyimli olanlar bildiklerini aktarmada ve geri bildirim konusunda ne kadar gönüllü olurlarsa işler o kadar iyi bir ekip ortamında yürür. Çalışanlarla iletişimi açık tutmak ve işlerle ilgili görüşlerini güvenli bir şekilde ifade etmelerine izin vermek son derece önemlidir.

 

5. Zaman kaybetmemekle zamanda olmak arasında fark vardır. Zamanda yani anda olmak zaman kaybını önler, aklımızı yaptığımız işte tutar. Mindfullness akışta kalma semineri ve egzersizleri şirketinize iyi gelebilir.

 

6. Enerjisel mekan temizliği ritüeli özellikle çok stres yaşanan iş yerlerinde mekanın enerji seviyesini yükseltir ve rahatlatır. Enerjisel mekan temizliği nasıl yapılır yazımı okuyun.

 

7. Duvara olumlamalar asılması zihni pozitif kodlar; ”Bu iş yerinde herkes birbirine saygılıdır, bu iş yeri herkes için en ideal çalışma ortamıdır” gibi. Çalışanlara işe gelince bu olumlamalardan bir veya birkaçını içlerinden tekrarlamalarını tavsiye edilirse aynı iş yerinde değil kendilerini daha iyi bir iş yerinde bulacaklardır.

 

8. Masanızı organize ederken soldan sağa yapılacak projeler olarak düzenlerseniz bu size zaman kazandırır. Masanızın sağını çoğunlukla boş bırakın ve sol tarafa yeni gelen evrakları koyun. İlgilendiklerinizi sağa alın.

 

9. Renklerin psikolojimiz, motivasyonumuz ve üretkenliğimiz üzerinde etkileri olacağından özenle seçilmelidir. Her rengin belirli bir enerjisi vardır. Kullanılan renkler şirketin felsefesine uyum sağlamalıdır. Bunun için renklerin enerjisi yazımı mutlaka okuyun.

 

10. Aydınlatma tasarımın ve sağlığın en önemli ögesidir. Led aydınlatma en az kanserojen olan seçenektir. Göze direkt gelen ışık yerine yapılan iş alanı aydınlatılmalıdır. Doğal ışığa en yakın spektrumda olan sarı lambalar seçilmelidir.

 

11. Ses ve müzik şifa kaynağıdır, mekanda nasıl bir müzik çalınacağı yapılan işe ve mekanın enerjisine göre değişir.

 

12. Ofisin düzenli ve temiz olduğundan emin olun. Ofisin dağınıklığı oradakilerin bilincini yansıtır. Fiziksel dağınıklığın içinde zihinsel ve entellektüel işlerini tamamlamaları mümkün olmaz.

 

13. Ofisin geneline hakim olan tasarım dili olmalı şirketin karakterini, yapmakta olduğu işi konsept olarak saf bir şekilde yansıtmalıdır. Sade, olumlu, güzel ve amaca yönelik bir dizayn çalışanların bilinçaltını pozitif kodlar.

 

14. Her yöne doğru rahat hareket edilebilmeli, sirkülasyon diğer çalışanların konsantrasyonu bozmamalı, bunun için partisyonlar organize edilmeli ve fonksiyonel depolama alanları düşünülmelidir.

 

15. Yapılacak en büyük hata yoldan alt kotta yani seviyede bir dükkan veya iş yeri seçmek olacaktır. Bu insanların asla girmek istemeyeceği bir yer olacaktır. Baştan 1-0 yenik başlarsınız.

 

16. Mobilya yerleşimleri ince ayarlarla düşünülmelidir. Odaya hakim olacak şekilde oturmak hakimiyet sağlar ve stresi azaltır. Masanızın büyüklüğü ve sandalyenizin yüksek olması statü göstergesidir. Sandalyeler yeterince rahat esnek olmalı ama uykunuzu da getirmemelidir. Masa büyüklüğü çalışan kişi için yeterli ama fazla olmamalıdır.

 

17. İş dışı sosyal aktivite ve kaynaşmak için okçuluk iyi bir seçenek olabilir. Okçuluk beden ile zihni dengeleyerek zihni ve zekayı çalıştırır, konsantrasyonu arttırır. İşte motivasyonu ve başarıyı arttıracaktır.

 

18. İşe adaptasyonunuzu zorlaştıran zararlı bir alışkanlığı olan iş arkadaşınız 21 günde bu alışkanlığını yok edebilir. En iyi yöntem zararlı alışkanlık yerine iyi gelen ve daha az zararlı olan bir şey koymaktır.

 

19. Yılın, ayın en kibar çalışanı uygulaması motive edici ve çalışanların mutluluğunu destekleyicidir. Ofiste iletişime, ahenge yardımcı olur. Her ay bu kişiye ufak ödüller verilebilir.

 

20. Feng shui’ye göre düzenlenen sevgi dolu bir mekan, pozitif enerjisiyle çalışanları saracak ve işe kendilerini verirken arkadan onları itekleyecek, destek olacaktır. Ofiste feng shui!nin avantajları yazımı mutlaka okuyun.

 

İster bir otel veya restaurant işletin, ister bir kafeniz ya da mağazanız olsun ya da hizmet sektöründe bir ofisiniz olsun yardıma ihtiyacınız varsa destek için bana yazın, size seve seve yardımcı olurum…

 

 

SO © 2019 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.