Ofis masanız hayatınızın en önemli noktalarından biridir çünkü kariyerinizi sembolize eder. İster home ofis çalışın ister büyük bir ofisiniz olsun veya ortak bir açık ofis paylaşın masanız sizin alanınızdır ve hayat yolunuzu, kariyer hedefinizi sembolize eder.

 

Masanızın şekli:

Şekil olarak dikdörtgen kare, L şeklinde ve böbrek şeklinde masalar iyidir. Dikdörtgen şekli tavsiye edebilirim. Masa yanlarındaki kesonlar destek için iyidir. Yuvarlak masalar diplomatik ortak kullanım ve fikir alışverişi için uygundur. Konsantrasyon probleminiz varsa içe doğru kıvrılan böbrek şeklinde bir masa kullanın.

 

Masanızın malzemesi:

Sevdiğiniz bir malzeme seçin. Ahşap masalar sağlam, sabit, sağlıklı ve dayanıklıdır, ilk tavsiyemdir. Metal masalar keskin ve nüfus edendir. Çok fazla zihinsel enerji ve konsantrasyon getirirler ama vücudu deşarj ederler. Cam masa çok hafif ve rahatlatıcı olabilir, saklayacak bir şeyiniz olmadığını gösterir. Fakat enerji hızla geçtiğinden ahşap ve toprak aksesuarlarla enerjiyi yavaşlatın. Mdf, sunta, Lamine masalar nötrdürler, pozitif veya negatif enerji getirmezler.

 

Masanızın rengi:

 • Siyah masa enerjiyi içe doğru çeker. İç gözlem ve imkanlar yaratır.
 • Kahverengi masa sabitlik ve destek getirir ama zihni sakinleştirir.
 • Beyaz masa zihni aktive eder ama vücudun enerjisini tüketir.
 • Gri masa konsantrasyona yardımcıdır ama fiziksel bedeni tüketir.
 • Yeşil masa bedensen ve zihinsel denge için yardımcıdır. Projeleriniz için iyi.
 • Toprak tonları açık renkler zihinsel konsantrasyonunuzu arttığı griye göre fiziksel bedeninizi daha az yorar.
 • Parlak renkler sarı, turuncu ve pembe çok dikkat çeker ama vücudunuzu ve zihninizi yorar. Resepsiyon alanları için uygundur.
 • Ahşap renkler. Orta tonlarda ahşap renkler vücuda sabitlik ve güç verir.
 • Daha açık renkler zihni hareketlendirir. Akçaağaç, açık meşe beyaz ile zihinsel gerginliği azaltmak için kullanılabilir.

 

Masanızın elementi:

İhtiyacınıza göre masanızı seçin, Hangi elemente ihtiyacınız var bir bakın.

 • Sabitlenmek ve topraklanmak için toprak elementi bir masa kullanın. Renkler: Kahverengi, toprak sarıları, turuncu. Malzeme: Ahşap veya boyanmış ahşap.
 • Hızlı karar vermek, multitasking ve netlik için metal elementi bir masa kullanın. Renkler: Beyaz, gri ve metaller. Malzeme: Metal veya boyanmış ahşap, kompozit.
 • Network, iletişim becerisi ve akış için su elementi bir masa kullanın. Renkler: Siyah, lacivert Malzeme: Mdf veya boyanmış ahşap, kompozit.
 • Büyüme ve aktivite için ağaç elementi bir masa kullanın. Renkler: Yeşil ve mavi. Malzeme: Boyanmış ahşap veya kompozit.
 • İlham ve şöhret için ateş elementi bir masa kullanın. Renkler: Kırmızı.  Malzeme: Boyanmış ahşap, kompozit.

 

Masanızın pozisyonu:

Masanın pozisyonu odaya hükmeden pozisyonda olması en iyidir. Yani otururken kapıyı görmeniz. Bu yoğun içeri dışarı çıkış olan yoğun ofisler için geçerlidir yani evde önemli değildir. Kalabalık bir ofiste kapıyı görecek şekilde ayna asabilirsiniz. Sırtınızı pencereye verirseniz dışarıdan gelen enerji sizi fazla yorar. Aynı zamanda ışık da ekrandan gözünüzü alır. Eğer direk karşınızdaysa dikkatiniz dağılır. Pencereler kenarda en iyidir. Bir duvara bakarak çalışmamaya çalışın, eğer öyleyse bir ayna yardımıyla manzaranızı ve kariyer imkanlarınızı genişletin. Size veya masanıza doğru gelen sert köşeleri düzeltin. Dinamizm isterseniz ofis masanızı açılı, çapraz pozisyona koyun, bu büyüme ve değişim getirir. Aynı zamanda inişler ve çıkışlar da getirebilir.

 

Masanızın düzeni:

Masanızı iyi organize edin, ne boş, ne karışık. Her günün başında ve sonunda iki dakikanızı ayırarak ofis masanızı düzenleyebilirsiniz. Masanızı temizleyin, zihniniz temizlensin. Kağıtlarınızı organize edin, gereksiz şeyleri uzaklaştırın.  Sol tarafa yeni başladığınız sağ tarafa da bitirdiğiniz evraklarınızı alabilirsiniz.

 

Masanızı 3×9 bölmeye ayırarak yerleştirebilirsiniz;

 • Ön çeyrek sağ taraf kariyer, buraya önemli başarılarınızı hatırlatan eşyaları, ödüllerinizi koyun.
 • Sol merkez aile, ahşap bir çerçeve içerisinde ailenizin resmini koyun.
 • Sağ merkez yaratıcılık, metal pandül, not defterinizi, ajandanızı veya yaratıcılığı temsil eden bir figürü koyun.
 • Alt sol bilgelik, kitaplarınızı veya diğer çalışma malzemelerinizi koyun.
 • Alt sağ seyahat ve insanlar, seyahat etmek istediğiniz yerin resimlerini veya broşürlerini koyun.
 • Üst sağ romantizm, burada aşkı sembolize eden taze çiçek, partnerinizin resmini, sizin için önemli bir hatırayı koyun.
 • Üst sol bolluk bereket, gold bir obje, kristal vazo veya para çiçeği koyun.
 • Üst merkez, başarı ve ün burada kartvizitlerinizi, başarılarınızı temsil eden şeyleri veya mumlarınızı koyun.
 • Merkez sağlık, burayı dağınıklıktan uzak ve temiz tutun.

 

Masanızdaki objeler:

Feng shui objeleri getirerek ofis masanızın enerjisini yükseltebilirsiniz, bunlardan bazıları; büyüme için bitkiler. Doğru büyüklükte olmalarına ve ışık ihtiyaçlarına dikkat edin. Florit taşı odaklanmanızı ve zekanızı geliştirmenizi sağlar. Seramik bir kupa toprak elementiyle öz bakım ve sabitlik getirir. Düzenli olarak kullanın ve temiz tutun. Mumlar daha rahat bir atmosfer getirir. Minyatür bir su havuzu ilham su elementiyle bereketinizi arttırır.

 

Sandalyeniz:

Sandalyeniz omurganıza tam destek olmalıdır. Bu size destek verir. Arkanızı sağlama almalısınız. Eğer açık ofisse bitkilerden faydalanabilirsiniz.

 

Atmosfer:

Üretkenlik için maksimum ışık alan bir odayı seçin. Daha fazla pencere daha aktif enerjinin girmesi ve daha fazla doğal ışık alması demek. Ofis masanızın etrafına pozitif olumlamalar içeren yazılar asın. İnternette bolca var. Ayrıca güç hayvanlarından da faydalanabilirsiniz, güç hayvanları içinizdeki çeşitli güçleri ortaya çıkarır.

 

 

 

 

Sevgilerimle,

Sinem Oktay

 

 

 

SO © 2022 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.