Taze çiçekler ve bitkiler mekana pozitif enerji getirmenin ve ruhumuzu canlandırmanın basit, etkili, aynı zamanda estetik bir yoludur. Feng shui’ye göre mekana ağaç elementi ve aynı zamanda tazelik, canlılık ve büyüme enerjisi getirirler…
Sağlıklı bir bitki hayatı temsil eder, aynı zamanda da oksijen üretir. Daha önemlisi ev eşyalarından yükselen VOC gazlarını emerek havayı temizler. Nasa’ya göre havayı en iyi temizleyen 6 ev bitkisi;

 

 

1. Bambu Palmiye: Formaldehit’i temizler ve mekana doğal bir nem getirir.
2. Paşa Kılıcı: Nitrojen oksit ve formaldehit’i emer.
3. Areka Palmiyesi: Genel hava temizliği yapar.
4. Kurdele Çiçeği: Karbon monoksit ve diğer toksinleri uzaklaştırır aynı zamanda formaldehit’i en iyi emen üç bitkiden birisidir.
5. Barış zambağı: Küf kalıntılarını temizlediği için banyoda kullanılmalıdır, formaldehit ve trikloretilen’i de yok eder.
6. Gerbera Papatyası: Bu güzel çiçek havadaki benzen’i yok etmekle kalmaz, karbondioksit’i emip gece daha fazla oksijen vererek uyku kalitesini arttırır.

Bitkiler canlı ve yeşil olmadırlar, sağlıksız ve ölü bitkiler ölü enerji getireceğinden ve toz toplayacağından çok pratik değildir, uzaklaştırılmalıdır. Yapraklarının iri ve yuvarlak olması iyidir. Kaktüsler bahçede kullanılabilir; içeride ise sadece çok büyüklerse bıçak yada ok enerjisi getirerek zararlı olarak düşünülür, küçük kaktüsler rahatlıkla kullanılabilir.

İpek çiçekler canlı çiçek kullanılamadığı zaman kullanılabilir. Ateş elementi için sıcak renkler, kırmızı, pembe, turuncu renkleri, metal elementi için beyaz, toprak elementi için krem renkler kullanılabilir. Yeşil renk çiçek canlı olmadığı sürece ağaç enerjisi getirmez. Vazodaki su üzeri çiçek saplarıyla kaplı olduğundan su enerjisi etkili değildir ancak gerçek bambu gibi çok fazla suda büyüyen bir bitki ise su elementi gelecektir. Bu akademik başarıyı ve romantizmi kuvvetlendirir. Güzel bir vazo içerisinde bol su ve taze çiçekler de aynı etkiyi yapacaktır.

Saksı bitkileri taşıdıkları toprakla toprak elementi getirir. Eğer bitki yoğun yeşilse topraktan çok ağaç elementi getirir. Ayrıca zaman zaman dağ görevi görmesi için büyük saksılı bitkiler kullanabiliriz. Bu paradan çok sağlıkla ilgilidir.

Sadece bitkiler ve taze çiçekler değil, tüm canlılar, akvaryumdaki balıklar ve diğer evcil hayvanlar enerjiyi canlandırır. Balıklar için geleneksel kombinasyon sekiz kırmızı ve bir siyah balıktır. Hangi bitkinin nereye yerleştirileceği en iyi analizle belirlenir…

Sevgilerimle…