Aynalar Feng shui’de en çok kullandığımız tedavilerden biridir aynı zamanda feng shui konusunda en çok merak edilen, en çok sorulan soruların başında gelir. Feng shui’de ayna kullanımıyla ilgili piyasada çok fazla yanlış bilgi var. Öncelikle aynalar sanıldığı gibi negatif enerjinin yönünü değiştirmez veya engellemez. Binanın dışında veya içinde direk gelen negatif enerji kaynağını yok etmez, aksine gelen enerjiyi güçlendirererek yayar. Yanlış yerde yerleştirilen ayna negatif enerjiyi mekanın heryerine yayabilir. Eğer evin kapısında negatif enerji varsa girişteki ayna onu tüm eve yayabilir. Pozitif enerji varsa girişteki ayna zarar vermez, o enerjiyi yaymak için iyidir. Aynı şekilde yatak odasında pencereden pozitif enerji geliyorsa ayna asılmalı, negatif enerji geliyorsa asılmamalıdır. Her zaman önce gelen enerjinin ne olduğu belirlenmelidir. Her ev için genelleme yapmak mümkün değildir; her evin ayrı bir enerji dağılımı ve ruhu vardır. Pozitif enerjiye örnek olarak bulunduğumuz periyodun olumlu yıldızı 8’i örnek verebiliriz. Para yıldızı 8 tüm bolluk ve bereketimizi arttırır, sağlık yıldızı 8 tüm sağlık ve ilişkilerimizi iyileştirir.
Ayna en yin dinlenme anımızda gece kendi bedenimizi hareket halinde görüp rahatsız olmamamız için direk yatağın karşısına asılmamalıdır. Nereye asılması gerektiği derin ince ayarlarla belirlenir. Ne tür bir ayna kullanılması gerektiği yine enerjinin türüne göre çeşitlilik gösterir, genel olarak belli başlı ayna türleri şunlardır;

 

1. Bagua Ayna:

Geleneksel bagua aynası 8 kenarlı ve altıgen şekillidir. 3 çizgili kompozisyon erken cennet bagua düzenidir, doğanın hareket halinde veya sabit olan 8 triagramını temsil eder. Diğer bir deyişle mevsimlerin değişimi, zamanın geçişi yada insan etkisi olmadan doğanın mükemmel düzenini gösterir.
Bagua aynalar feng shui’de geleneksel olarak negatif bir obje yada kötü görüntüyü engellemek için yada negatif enerjiyi bagua aynasının içine hapsetmek için kullanılır. Bagua aynaları evlerin dışına yerleştirilir; görevi evin dışından gelen negatif enerjiyi eve girmeden önce içine hapsetmektir. Böylece evin etrafında geçen negatifliği emer. Uzak doğuda bunu komşunuza doğru asarsanız niyetinizi anlayacağından kabalık olarak kabul edilir.

 

2. Düz ayna:

En yaygın kullanılan aynadır. Bagua ayna gibi karşı taraftakı objeyi içine alır. En ideali en elverişli bolluk bereket yıldızının geldiği yöne yerleştirerek o enerjiyi odanın bir tarafından alıp diğer yöne yansıtmak ve yayılmasını sağlamaktır.
Mekan çok küçükse düz ayna mekanı geniş göstermek için kullanılabilir.
Ancak olumlu bir enerjiyi çekmek için düz ayna kullanıyorsanız dışarıdan içeriye ne yansıttığınıza dikkat etmelisiniz, bu çirkin birşey olmamalı yoksa o enerjide içeri girer.
Yatak odasında ayna kullanılabilir ama yatağı yansıtması tercih edilmez, ayak, baş yada yanlara denk gelmesi istenmez çünkü dinlenmekte olan yin yani pasif bir vücudu ve ruhu en hassas noktasındayken direk aynayla karşı karşıya bırakmak istemeyiz. Bu oldukça geleneksel bir feng shui deyişidir. Gece kalkınca hareketleriniz rahatsızlık verici olabilir.

 

3. Konveks ayna:

Konveks ayna genelde trafikte veya büyük marketlerde gördüğümüz imajları geniş bir açıdan alan aynadır. Bu ayna geniş olduğu için aynı anda her yönden çok çeşitli enerjiyi çekebilir. Feng shui’de kullanılması bu yüzden çok avantajlı değildir. Ancak bazen sert objelerin enerjisini yumuşatmak için kullanılabilir çünkü sert köşelerden gelen enerjiyi yumuşatabilir.

 

4. Konkav ayna:

Bu ayna karşısındaki objeleri büyüterek olduğundan daha yakın gösterir. Aynı şekilde karşısındaki imajı ters çeviren türleri de vardır. Araba yan dikiz aynalarında kullanımı yaygındır. Bu şekilde görüntü manipülasyonu yapması bu aynayı diğer bir etkili feng shui objesi yapar.

Bunlar feng shui’de en çok kullanılan aynalardır.
Sevgilerimle…

 

 

SO © 2018 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.