Biz insanlar yeryüzüne yerleştikçe ve inşa edilen mekanlar arttıkça doğadan koptuk. Bitki örtüsünü katledip yerleşim bölgesine çevirdik. Oysaki dünyada hayat bitkilerin devamlılığını sürdürmesine bağlı. Bitkiler güneş enerjisini besine çevire tek organizmalardır. İnsan ve hayvanların yedikleri bütün besinleri oluştururlar. Oksijen üretirler. Hayvanların yaşamını sürdürmesi için doğal habitat oluştururlar. Küçük ölçekte sıcaklığı ayarlar, hayvanları rüzgardan korur, büyük ölçekte dünya yüzeyine düşen yağmur dağılımını değiştirler. Toprağı korurlar, erozyona engel olurlar, toprağa faydalı besinler bırakırlar. Kıyafetlerimiz ve ilaçlarımız bitkilerden yapılır. Enerji kaynaklarımız olan doğal gaz, kömür ve benzin milyonlarca yıl önce bitkilerden oluşmuştur. Müzik enstrümanları, kozmetik malzemeleri bitkilerden yapılır. Ormanlar kimyasal reaksiyonların oluşturduğu toksik zehirleri ve karbon gazını emerek insan sebepli küresel ısınmanın etkisini azaltır. Topraktaki ağır metal ve radyoaktif elementler ve diğer toksinleri bünyelerine alarak doğaya zararlarını azaltırlar. Ve bitkiler çevremizi güzelleştirirler.

Feng shui’de bitkileri mekanlarımızda oldukça fazla kullanarak doğanın enerjisini içeri geri getiriyoruz. Hem mekanlarımızdaki zararlı toksinlerin etkisini azaltıyoruz hemde pozitif enerji alıyoruz. Kullanılan bitkinin enerjisi mekandaki ana hedefimize uymalı, yerleşimi doğru olmalı. Baguaya göre enerjisini yükseltmek istediğimiz yerlere veya ölü köşelere yerleştirebiliriz. Aynı zamanda mekanlarımıza renk ve enerji getirirler.

Evinize enerji getirmesi için tavsiye ettiğim bitkiler şunlar: az güneş isteyenler; Aglaonema, Difenbahya amoena, Difenbahya, Salon sarmaşığı,  Kauçuk ağacı, Barış Çiçeği, Ok Başı Sarmaşığı, Şans Bambusu. Orta güneş isteyenler; Şeflera, Crassula, Kroton, Keman Yapraklı Kauçuk, Zebrina Pendula, Hypoestes phyllostachya, Kobra Çiçeği, Salon Eğreltisi. Çok güneş isteyenler; Palmiye çiçeği, Benjamin Kauçuğu, Zebra Çiçeği, Dua Çiçeği, Kasımpatı, Atatürk Çiçeği, Afrika Menekşesi, Flamingo, Begonya, Orkide, Dua Çiçeği, Kroton. Tavsiye etmediğim bitkiler şunlar: Paşakılıcı, Bütün kaktüsler, Sinekkapan, Madagaskar dragon ağacı, Bodur palmiye ve Ananasgiller.

 

 

SO © 2013 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.