Bu güne kadar yaşadığınız mekanları, evleri gözünüzün önüne getirin, en iyi hatırladığınız sahnelerin başında banyodakilerin geldiğini fark edebilirsiniz. Su başlangıç ve bitiştir ve banyo kendi kendimizle ve suya teslim olduğumuz tek yerdir. Duş alırken zihnimizden geçirdiğimiz imajlar başlangıcımız, gelişmemiz ve bugünümüzle geleceğimizi şekillendirir. Banyonun şekli bu imajları etkileyecektir. İyi bir banyoda duş almak sadece iyi imaj oluşturmakla kalmayıp aynı zamanda tüm negatif enerjiyi atıcı bir meditasyondur.

Banyonun enerjisi yani feng shui’si bu meditasyonun kalitesini ve pozitifliğini etkiler. Enerjiye uygun tasarlanan banyo çok daha dengelidir ve dengeleyicidir. Arınma kalitesinin oradaki enerjiye de uyumu feng shui ile arttırılabilir. Banyo-feng shui ilişkisinin önemini şu şekilde sıralayabiliriz:

 

1. Feng shui’de su paradır ve banyodaki suyun akışıyla hangi enerjileri nasıl etkilediği önemlidir.

1. Banyolar sadece fiziksel olarak yıkanıp arındığımız değil aynı zamanda ruhsal olarakda negatif enerjilerden kurtulduğumuz mekandır.

2. Banyolar kendi kendimizle baş başa kaldığımız, tüm vücudumuzla temas edip topraklandığımız yerdir.

3. Banyo evdekilerden uzaklaşıp mola verdiğimiz, sakin düşünüp karar aldığımız yerdir.

4. Banyo ev ile ilgili en çok hatıra bıraktığımız ve o hatıraları hatırlayıp yorumlayacağımız yerdir.

5. Banyo mutfakla birlikte bir ev için ilk izlenimi yaratan yerdir.

6. Banyo mutfakla birlikte evin değerini belirler.

 

 

Banyo tadilatına gidilince kullanılacak olan aparatların seçiminde kullanışlılığıyla birlikte ana renkler belirlenmelidir. Bu renkler hem sizin enerjinizi desteklemeli hem de banyodaki enerjinin hoşuna gitmelidir. Depolama alanları ne eksik ne fazla, doğru tasarlanmalıdır. Banyo ve yatak odası hem bağlantılı hemde boruların geçişi yatak odalarını rahatsız etmeyecek şekilde olmalıdır. Sonuçta banyo tasarımı da bir bilim ve sanattır.

 

Sevgilerimle

Sinem Oktay

 

 

SO © 2018 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.