İntercontinental otelleri ceo’su Andrew Cosslet Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada beş tane önemli otelcilik kuralları olduğunu açıkladı. Piyasaya beş yıldız kalitesiyle girmek, iyi bir kahvaltı sunmak,  çalışanların sayısını iki kat arttırmak, eğlence imkanlarını iki kat arttırmak ve feng shui… Firma feng shui’yi inşaat ve tasarım aşamasında oldukça ciddiye alıyor. Kirişler asla tavanda açıkta bırakılmıyor, aynalar asla direk olarak yatağa bakmıyor ve açılış tarihi mutlaka bir feng shui uzamanına danışılarak belirleniyor…

Feng Shui ile otel başarısı arasında yapılan bir araştırma Yeni Zellanda’da AUT üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünde  Dr Jill Poulston ve Rene Bennett tarafından yapıldı. Auckland bölgesinde  6’si feng shui’ye göre dizayn edilen 8 bina incelendi ve feng shuiye göre yerleştirilen resepsiyon masası, lobi dizaynı ve lobideki koku faktörleri otel başarısında belirleyici oldu. Sonuçta feng shui uygulanmayan iki bina tarafsız gözetmenler tarafından en başarısız olanlar olarak seçildi. Başarıyı belirleyen faktörler çalışanların performansları, işe bağlılıkları ve devamlılıkları, doluluk oranlardı ve kârdı.

Dr Poulston ” Feng shui ne kadar batıl inanç gibi gözükse de içerideki ambiansı, enerjiyi, şansı yükseltmek için kullanılıyor ve başarılı oluyor. Ev, ofis yada otelde mobilyaların doğru yerleşimi kalanların bilinçaltlarına olumlu psikolojik sinyaller gönderiyor” diyor. ”İyi feng shui insanı pozitif düşünmeye teşvik eder buda başarı ve gelişimde pozitif yansımalar yapar” diyor Dr Poulston, ”En iyi feng shuisi olan oteller yüksek kalitede uluslararası oteller, en çok iş yapan ve en iyi gözüken oteller de onlar”. Bunun üzerine bu otelleri araştırmaya başladım ve uzun bir liste ortaya çıktı; İntercontinental Hotels, Libertas Hotels, Le Méridien Koh Samui, Brandenburg Gate, Melarose Feng Shui Hotel Berlin, Waterfront Hotel Vancouver, Metropolitan Hotel Vancouver, Best Western Premier F1 Hotel, The Hotel De La Mer Feng Shui Tel Aviv, Legends Mauritius, Les Ottomans İstanbul bunlardan sadece birkaçı.

 

Feng Shui’nin oteller için avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:
1. Feng Shui doğru materyaller, renkler, teoriler ve sembollerle positif Qi (enerji yada hayat enerjisi) içeren oteller inşa edilmesine sağlar.
2. Feng shui uygulanan bir oteli diğer otellerden ayıran pozitif ambiansın sebebi binanın enerji dağılımının her bölgede farklılık göstereceği göz önünde bulundurularak tasarlanmasıdır. Her oda enerji dengesine göre 5 elementten biri veya birkaçı kullanılır. Buda o odada uyuyanlara maksimum huzur ve dinlenme sağlar.
3. Enerji dışarıdan içeriye aktığı için dışarısı ne kadar doğru tasarlanırsa içeriye o derece olumlu yansır. Otelin dış mekanları, yeşil alanlar, havuz alanları ve trafik akışı elektromanyetik enerjiyi en iyi alacak şekilde tasarlanır, feng shui uygulanmayan otellerden en önemli farkı budur.
4. Giriş feng shui’de en önemli yerdir çünkü içeri giren enerji binanın kaderini belirler. Giriş için en doğru yer belirlenir.
5. Hafif hafif kıvrılarak akan temiz su bereket getirir. Feng shui ile su havuzlarının doğru yerleştirilmesiyle otelin başarısı yükselir.

Sevgilerimle…

 

 

SO © 2014 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları yazar ismi ve kaynak belirterek ya da siteye link vererek paylaşabilirsiniz.